Witaj majowa jutrzenko

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.
1 maja obchodzimy Święto Pracy oraz 16. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej .
2 maja świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął Ustawę Rządową, która do dziś nazywana jest Konstytucją 3 Maja.

Jest ona pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą regulującą ustrój prawny, obowiązki obywateli oraz organizację władz państwowych. Została uchwalona w celu ratowania Rzeczypospolitej, która utraciła dużą część terytorium w I rozbiorze.

Konstytucja wprowadziła jedność państwa – w kraju miał być jeden rząd, skarb oraz armia, trójpodział władzy, dziedziczność tronu oraz podejmowanie decyzji państwowych większością głosów. Określała również status szlachty, mieszczaństwa oraz chłopów. Konstytucja straciła ważność po 14 miesiącach – 24 lipca 1792 roku król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickej. W 1793 roku przestała obowiązywać jako akt prawny. Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja.

Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

W tym roku, z powodu pandemii, nie mogliśmy zorganizować uroczystej akademii w szkole.
Uczniowie klas IV – VIII podkreślili wagę świąt majowych i odrobili pracę domową z patriotyzmu wykonując kotyliony, flagi, plakaty oraz wywieszając flagi narodowe.

Izabela Kuźniak

zapraszamy do zdjęć